Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Blog Bistro.sk Vychutnajte si s nami tie najlepšie jedlá.

Podľahnite ovociu lásky bez výčitiek

18. jún 2015

Prvé ovocie, ktoré sa začiatkom leta hanblivo červená v našich záhradách, sú práve jahody. Vedeli ste, že vznikli úplnou náhodou?

 

Podľahnite ovociu lásky bez výčitiek

 

Neúmyselným skrížením veľkoplodej čílskej jahody bez chuti a virgínskej jahody s lahodnou chuťou vznikla v 18. storočí jahoda záhradná, akú poznáme dnes. Jahoda je v botanike považovaná za ker a jej plod obsahujúci až okolo 200 semienok je jediným ovocím, ktoré má semienka aj na vrchnej časti. Ovocie kráľov sa v minulosti zvyklo pestovať v hradných záhradách a bolo obľúbenou pochúťkou vycibrených kráľovských jazýčkov. Po dlhých storočiach svojej existencie jahody vôbec nestratili na chuti, práve naopak, zbožňujeme ich čoraz viac. 

 

Zdravý mozog a snedá pokožka vďaka jahodám?

Výrazná červená farba jahôd je spôsobená rastlinnými pigmentami, ktoré majú výrazný antioxidačný účinok a ochraňujú aj nervové bunky. Už jedna šálka jahôd ochráni mozog na 6 až 12 hodín! Pri oberaní jahôd sa vždy pekne opálime a je to práve vďaka obsahu betakaroténu, ktorý dokonca výrazne chráni náš zrak a podporuje aj regeneráciu slizníc. Mangán podporuje tvorbu krvi, draslík zas odvodňovanie tela a pôsobí aj proti nadmernému zadržiavaniu tekutín v tele, čím znižuje opuchy. Jahody pôsobia protizápalovo a antibakteriálne. Známy botanik Linné si vraj vyliečil jahodovou kúrou DNU. 1 až 2 kg jahôd denne rozdelených do viacerých malých dávok treba konzumovať pravidelne počas pár dní a vďaka lahodnej kúre prečistíte krv, obličky, črevá aj kĺby.

 

Podľahnite ovociu lásky bez výčitiek

 

Radosť chudnúť

Jahody obsahujú len 6 až 9 % cukrov, čím pomáhajú výrazne pri chudnutí a môžu ich bez starostí konzumovať aj diabetici. Sú tvorené z 90% vodou, majú najnižší obsah kalórií, dokonca menej než melón. Na 100 gramov majú približne 155 kilojoulov a viac tuky odbúravajúceho vitamínu C, ako napríklad pomaranče či citróny.

 

Jahody sú sexi

Nie nadarmo sú nazývané aj ovocím lásky. Vďaka vysokému obsahu zinku v semienkach, podľa odborníkov, výrazne zvyšujú sexuálnu výkonnosť oboch pohlaví. Predstava romantického večera so šampanským a jahodami vás naštartuje a neuveríte, vďaka tejto kombinácii budete možno ešte zdravší. Thajskí vedci totiž zistili, že jahody v kombinácií s alkoholom, vďaka etanolu, ktorý obsahuje, majú ešte výraznejšie antioxidačné účinky na náš organizmus.
 

Podľahnite ovociu lásky bez výčitiek

 

Kedy sú najlepšie?

Po správnosti by sme mali jahody zo záhrady oberať hneď ráno, keď uschne ranná rosa. V čase obeda sú plody rozhorúčené od slnka, na dotyk veľmi mäkké a pri ich oberaní vám môže v ruke miesto krásnej jahody zostať len rozmačkaná červená masa. Nie len plody sú zdravé, od mája do augusta môžeme zbierať aj listy, najmä z lesných jahôd, ktoré majú významné účinky pri gynekologických problémoch či obličkových kameňoch.

 

Jahodové pochúťky pre mlsné jazyky

Všetci poznáme letný hit našich babičiek, ktorý s obľubou konzumujeme aj dnes - jahody s cukrom sú v lete číslo jeden. Takisto sú vynikajúce aj jahodové koktejly s mliekom, jahodová bublanina a ak máte jahôd skutočne vyše hlavy, spraviť si môžete aj jahodový lekvár alebo si ich skúste zavariť ako kompót. Obľúbené sú aj jahodové nanuky, stačí rozmixovať jahody s jogurtom a mrazená pochúťka si vás určite získa. 

 

Podľahnite ovociu lásky bez výčitiek

 

Prvé tri jahody by sme jesť nemali

Jahody neboli v minulosti len ovocím bohatých. Vďaka ich ľahkej dostupnosti sa k nim dostal takmer každý. Tradovalo sa, vraj deti, ktoré šli oberať jahody do lesa, museli prvé tri jahôdky obetovať dušičkám a lesným duchom. Zavádzanie jahôd do jedálnička dojčencov je tiež diskutabiln. Po prvej konzumácii treba pár dní počkať, či sa neobjavia alergické príznaky.

 

Ak jahody nepestujete na záhrade, alebo na balkóne a dostali ste na ne chuť, určite vybehnite do mesta alebo na starú dobrú tržnicu a kúpte si. Pochutíte si a pritom spravíte aj niečo pre svoje zdravie. 

 

Na Bistro.sk jahody síce nekúpite, no namiesto nich tu na vás čaká veľa ďalších dobrôt už z viac než 380 reštaurácií. 

 

Testovali sme donášku denného menu v Žiline

 

Zdroj: Bistro.sk