Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Blog Bistro.sk Vychutnajte si s nami tie najlepšie jedlá.

Tieto jedlá vám zaručene zlepšia náladu!

21. august 2015

Máte náladu pod psa a neviete prečo? Možno je to tým, čo jete!  

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, aké účinky má jedlo na váš organizmus? Je vedecky dokázané, že jedlo ovplyvňuje našu náladu a to vďaka dvom faktorom. Psychologicky si viete navodiť jedlom dobrú náladu práve tak, že konzumujete jedlo, pri ktorom ste cítili pocit šťastia, najčastejšie ak je to jedlo, ktoré ste jedávali ako dieťa. Fyziologicky si môžete dobrú náladu privodiť potravinami, ktoré uvoľňujú produkciu serotonínu, hormónu šťastia. Viete, ktoré potraviny sú považované za zaručené zlepšovače nálady?

 

Banán je ovocie šťastia

 

Jeden banán denne a šťastie je zaručené! Okrem vysokého obsahu sacharidov, ktoré vám rýchlo doplnia energiu, obsahujú banány aj tryptofán. Ten sa premieňa na serotonín, známy ako hormón šťastia a vyčaruje vám úsmev na tvári. Okrem iného sú banány vďaka vysokému obsahu draslíka účinným pomocníkom proti kŕčom,  pozitívne vplývajú aj na mozgové funkcie, pamäť, sústredenie a dokonca vraj pomáhajú lepšie zvládať stres.

 

Tieto jedlá vám zaručene zlepšia náladu!

 

"Tučné" ryby vás zbavia depresie

 

Omega 3 mastné kyseliny výrazne pomáhajú pri produkcii serotonínu. A najviac ich obsahuje losos, tuniak, makrely a sardinky. Fínska štúdia dokonca dokázala, že ľudia, ktorí jedia viac rýb, sú menej náchylnejší na depresie. Okrem iného konzumácia "tučných" rýb pomáha aj na správne fungovanie nervového systému, pôsobia proti únave a znižujú účinok stresových hormónov.

 

Tieto jedlá vám zaručene zlepšia náladu!

 

Oriešky pre dobrú náladu

 

Mnohé druhy orechov obsahujú omega 3 mastné kyseliny, podobne ako ryby a tým pádom nám tiež zlepšia náladu. Vlasšké orechy by ste mali konzumovať počas celého roka, vďaka alpha-linoleovej kyseline zmierňujú príznaky depresie a pôsobia ako antidepresíva. Horčík v mandliach sa podieľa na uvoľňovaní napätia a dodávaní energie do organizmu. Oriešky vám pomôžu nielen k dobrej nálade ale dokonca aj znižujú cholesterol a redukujú riziko vzniku srdcových chorôb.

 

Tieto jedlá vám zaručene zlepšia náladu!

 

Čučoriedkový úsmev je na nezaplatenie

 

Poznáte to, fialové pery, ruky, zuby, jazyk... Ale aj tak ich milujeme! Čučoriedky sú ovocie bohaté na antioxidanty, ktoré pomáhajú odstrániť z nášho tela toxíny a tým zabraňujú nepríjemných chorobám vnútorných orgánov. Okrem iného zavárané čučoriedky priaznivo pôsobia pri žalúdočných ťažkostiach a pomáhajú zlepšovať trávenie. S čučoriedkami bude váš život fialovejší a šťastnejší!

 

Tieto jedlá vám zaručene zlepšia náladu!

 

Čokoláda je pochúťka plná endorfínov

 

Čokoláda je posol dobrej nálady! Cukor v nej zvyšuje hladinu endorfínov, tryptofán spôsobuje dobrú náladu. V čokoláde sa nachádza viac než 500 látok, ktoré sú zlepšovačmi nálady, takže ak je vám pod psa, vyskúšajte horkú čokoládu s vysokým obsahom kakaa. Povzdbudenie v podobe malého podielu kofeínu zlepšuje krvný tlak a zvyšuje koncentráciu, takže tablička čokolády pre zdravie a dobrú náladu vždy dobre padne.

 

 Tieto jedlá vám zaručene zlepšia náladu!

 

Zbiehajú sa vám slinky na niečo dobré? Objednajte si cez Bistro.sk :)

 

Testovali sme donášku denného menu v Žiline

 

Zdroj: Bistro.sk