Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Blog Bistro.sk Vychutnajte si s nami tie najlepšie jedlá.

Televízne noviny a pizza - obľúbené večerné menu

09. marec 2016

Ročne sa jej na svete skonzumuje viac než 5 biliónov, jeden kúsok má až 250 kalórií a minimálne 40% populácie ju považuje za ideálne raňajkové menu. Pizza bola, je a bude jedlom, ktorého sa nedokážeme nikdy prejesť. 

 

 

Televízne noviny a pizza - obľúbené večerné menu

 

Pizza - jedlo kráľov

 

Pokrm, ktorý svojím vzhľadom pripomínal pizzu poznali už starí Egypťania a Peržania, no i napriek tomu sa prvýkrát pizza spomína až v roku 997 a môžeme si ju predstaviť skôr ako chrumkavú foccaciu z tenkého cesta s hrozienkami alebo poliatu medom.

 

Počiatky jej súčasnej podoby sa datujú do obdobia života Krištofa Kolumba, ktorý údajne ako prvý priviezol z Ameriky paradajky, ktoré sa stali neodmysliteľnou súčasťou chrumkavej dobroty.

 

O slávu pizze sa postaral taliansky pekár Raffael Esposito, ktorý mal za úlohu pripraviť jedlo, ktoré by očarilo aj samotnú kráľovnú Margarétu. Raffael si dal na svojom diele záležať. Pravá talianska mozzarella, voňavé oregano, paradajky a chrumkavé cesto očarili kráľovnú nielen svojim vzhľadom, ale i neodolateľnou chuťou a prvá pizza bola na svete.

 

Televízne noviny a pizza - obľúbené večerné menu

 

Talianska pochúťka nás láka najmä večer

 

Z pizze sa stal okamžite fenomén, obľúbený všetkými vekovými kategóriami. Pizza z tenkého alebo hrubého cesta, bezlepkovej aj z celozrnnej múky sa objavuje v našich domácnostiach minimálne raz za mesiac. Až 90% zákazníkov Bistro.sk si pizzu objednáva pravidelne. 

 

Verili by ste, že pizzu si najčastejšie objednávame práve večer pred začiatkom televíznych novín? Podľa štatistík Bistro.sk sú televízne noviny časom, kedy si ľudia na obľúbenej pizzi pochutnávajú najradšej. 

 

Televízne noviny a pizza - obľúbené večerné menu

 

Pizza je obrovská kalorická bomba a možno aj preto je obľúbená najmä u mužov. Objednávky pizze cez Bistro.sk prezrádzajú, že slovenskí muži si na chrumkavej talianskej pýche pochutnávajú o 60% viac než ženy.

 

Milovníci zdravej stravy tvrdia, že až 34% nášho telesného tuku, tvorí práve pizza. Naproti tomu zase stoja názory amerických vedcov, ktorí odporúčajú konzumovať pizzu minimálne raz za týždeň. Pizza podľa nich priaznivo pôsobí na náš tráviaci trakt a pomáha znižovať riziko rakoviny pažeráka. 

 

Televízne noviny a pizza - obľúbené večerné menu

 

Pizza láme rekordy na celom svete

 

O tom, že pizzu milujú ľudia na celom svete, nemožno pochybovať. Rekordy v konzumácií obľúbenej talianskej špeciality vznikajú skoro každý deň.

 

V roku 2012 sa v Toskánsku rozhodli pokoriť svetový rekord a upiecť najdlhšiu pizzu na svete. Pri jej pečení spotrebovali až 2 tony múky, 30 kilogramov bazalky a niekoľko sto kíl mozzarelly a paradajok a pizza merala až 1172 metrov.

 

Televízne noviny a pizza - obľúbené večerné menu

 

Najdrahšia pizza na svete stojí neuveriteľných 30-tisíc dolárov a obyčajnú salámu na nej určite nenájdete. Základnou prísadou je zlatý prášok, škótsky údený losos, homáre marinované v koňaku a kaviár. Trochu divoká kombinácia, však?

 

Ak stavíte pri objednávke pizze radšej na overenú klasiku alebo máte radi aj trochu netradičné príchute, odporúčame objednať online cez Bistro.sk. Vybrať si z ponuky až 17 000 druhov pizze z viac než 400 reštaurácií a pizzérií z celého Slovenska a nechať si ju doviezť domov alebo do práce je viac než jednoduché. 

 

Veľkonočné tradície pretrvávajú dodnes, dodržiavate ich?

 

 

Zdroj: Bistro.sk